Students Activities

Students Activities

  • 2076-02-31 School

    Chess Competition

  • 2076-02-03 Classrom

    Nepali hand Writing Competiton

  • 2076-02-10 Classrom

    English Hand Writing Competition

  • 2076-02-17 , Classroms

    Drawing Competiton

    Theme for Drawing Competiton

    Class 6 & 7 : Pollution

    Class 8 & 9 : Effects of Global Warming

  • 2076-02-21 at School Auditorium

    English Speech Competiton

     Topic : Corruption ( class 8 & 9) and Tourism in Nepal ( Class 6 & 7)

     

  • 2073 Kartik

    Educational Tour 2073

     

    Educational Tour 2073

     We have trend of organizing educational tour for the students of class 9 every year. We provide them task to prepare the report on the base of the educational tour. After, all students have to summit the educational tour report to the concerned depart. School has evaluation body including ECA members which decide the best report submitted by the students.

    Likewise this year (2073 Kartik) school organized the educational tour for the students of class 9 destination places as ILLAM, JANAKPUR, DHARAN, HETAUDA.

    For the year 2073 “THE BEST EDUCATIONAL TOUR REPORTER 2073” title winner is Miss ISHA CHAUDHARY and MISS USHA SHARMA of class 9 Lotus.

  • 2073/04/14 (29 JULY 2016) IN SCHOOL

    FRIDAY PROGRAMME

        Winner of  HANDWRITING (ENGLISH) competition  which was held in school in 2073/04/14. Congratulations to all of them.

     (Class 8 and 9)

    1st Position by Miss Swosti Khanal ( Class 9 lotus)

    2nd Position by Miss Pramila Chhetri  (Class 8 lotus )

    3rd Position by  Miss Surakshya Rana (Class 8 rose)

     

    (Class 6 and 7)

    1st Position by Mr. Sagar Chaudhary ( Class 6 lotus)

    2nd Position by Mr. Aasish Subedi (Class 7 lotus)

    3rd Position by Miss Omisha Thapa (Class 7  lotus)



     (Class 3,4 and 5)

    1st Position by Miss Reshika K.C. ( Class 4 lotus)

    2nd Position by Mr. Aman Pandey  (Class 4 lotus)

    3rd Position by Miss Kritika Fauzdar (Class 5 rose)

     

     

    Winner of  Dancing competition  which was held in school in 2073/04/14. Congratulations to all of them.

     

    (Class 1 and 2 Girls)

    1st Position by Miss Samikshya Pokhrel ( Class 1 lily)

    2nd Position by Miss Abhilasha Pandey (Class 2 lotus)

    3rd Position by Miss Sampada Pandey (Class 2 lotus)

     

    (Class 1 and 2 Boys)

    1st Position by Mr. Sagar Kunwar ( Class 1 lily)

     

  • 2073/02/14 (2016/05/27)/ IN SCHOOL

    FRIDAY PROGRAMME

         Winner of  Quiz competition senior level( Class 6,7,8 and 9) which was held in school in 2073/02/14. Congratulations to all of them.

     

     

    1st Position by Mr. Nishant Gaire

                           Mr. Arpan Gaire

                           Mr. Aman Bhandari

                          Miss Omisha Thapa

     

                          

    2nd Position by Mr. Prashant Subedi

                            Miss Aakash khattri

                           Miss Sital Garaugh

                          Miss Pooja Neupane

     

     

    3rd Position by Mr. Aayush Sapkota

                            Mr. Rijan K.C

                           Miss Sadikshya Baral

                          Miss Bandana Bhandari

  • 2073/02/07 (2016/05/20)/ IN SCHOOL

    FRIDAY PROGRAMME

        Winner of  SPEECH competition senior level which was held in school in 2073/02/07. Congratulations to all of them.

     (Class 8 and 9)

    1st Position by Miss Sadikshya Baral ( Class 9 lotus)

    2nd Position by Miss Isha Chaudhary  (Class 9 lotus)

    3rd Position by Miss Usha Sharma (Class 9 lotus)

     

    (Class 6 and 7)

    1st Position by Miss Karuna Poudel ( Class 7 lotus)

    2nd Position by Miss Shristi Neupane (Class 7 lotus)

    3rd Position by Mr.Jagrit Thapa Chettri  (Class 7  lotus)


      Winner of  Spelling Bee competition which was held in school in 2073/02/07. Congratulations to all of them.

     (Class 3,4 and 5)

    1st Position by Mr. Sameep Gyanwali ( Class 5 lotus)

    2nd Position by Mr. Aadit Chettri  (Class 5 lotus)

    3rd Position by Mr. Ujjwal Bhusal (Class 5 lotus)

     

  • 2073/01/31 (2016/05/13) IN SCHOOL

    FRIDAY PROGRAMME

        Winner of chess competition senior level which was held in school in 2073/01/31. Congratulations to all of them.

    BOYS (Class 8 and 9)

    1st Position by Mr. Pravat Neupane ( Class 8  lotus)

    2nd Position by Mr. Bhim Narayan Chaudhary  (Class 8 rose)

    3rd Position by Mr. Subham Thapa  (Class 9  lotus)

     

    GIRLS (Class 8 and 9)

    1st Position by Miss Laxmi Chaudhary ( Class 9 rose)

    2nd Position by Miss Usha Sharma (Class 9 lotus)

    3rd Position by Miss  Anisha Bhandari  (Class 8  lotus)

     

    BOYS (Class 6 and 7)

    1st Position by Mr. Suman Pandey ( Class 7  lotus)

    2nd Position by Mr. Jagrit Thapa Chettri  (Class 7 lotus)

    3rd Position by Mr. Sagar Chaudhary  (Class 6  lotus)

     

    GIRLS (Class 7 and 8)

    1st Position by Miss Karuna Poudel  ( Class 7 lotus)

    2nd Position by Miss Kritika Thapa (Class 7 rose)

  • 2073/01/31 (2016/05/13) IN SCHOOL

    FRIDAY PROGRAMME

       Winner of Nepali handwriting competition junior level (class 1 & 2) which was held in school in 2073/01/31. Congratulations to all of them.

    1st Position by Miss  Princa pandey ( Class 2 lotus)

    2nd Position by Miss Bipisha Bhusal  (Class 2 lotus)

    3rd Position by Miss Sandhya pathak (Class 2 lotus)

    3rd Position by Mr. Bimash Sunar (Class 2 rose)

     

      Winner of  Essay writing (in nepali) competition junior level (class 3,4 & 5) which was held in school in 2073/01/31. Congratulations to all of them.

    1st Position by Miss Aayushka Sunar ( Class 5 lotus)

    2nd Position by Miss Aarati Dhakal (Class 4 lotus)

    3rd Position by Miss Rishika Timilisina (Class 3 lotus)

  • 2072 Falgun

    Educational Tour 2072

     We have trend of organizing educational tour for the students of class 9 every year. We provide them task to prepare the report on the base of the educational tour. After, all students have to summit the educational tour report to the concerned depart. School has evaluation body including ECA members which decide the best report submitted by the students.

    Likewise last year (2072 falgun) school organized the educational tour for the students of class 9 destination places as Pokhara, Ghandruk, Mirmi, Setibeni.

    For the year 2072 “THE BEST EDUCATIONAL TOUR REPORTER 2072” title winner is Miss Gunjan Neupane of class 10 Lotus. This title is declared today (2073/01/31).

    (along side photo: offering tika as well prize to the winner Miss Gunjan Neupane by school administrator Mrs. Kamala Sharma.)  

  • 2073/01/24 (2016/05/06)/ IN SCHOOL

    FRIDAY PROGRAMME

      Winner of Nepali handwriting competition junior level (class III,IV & V) which was held in school in 2073/01/24. Congratulations to all of them.

    1st Position by Mr. Rijan Bhandari ( Class 5 lotus)

    2nd Position by Miss Simran Fauzdar  (Class 3 lotus)

    3rd Position by Miss Reshika K.C. (Class 4 lotus)

     

      Winner of  Drawing competition junior level (class I,II) which was held in school in 2073/01/24. Congratulations to all of them.

    1st Position by Miss Divya Neupane ( Class 2 lotus)

    2nd Position by Miss Priya Giri (Class 2 lotus)

    3rd Position by Mr. Pratik Pandey (Class 2 lotus)

  • 2073/01/24 (2016/05/06)/ IN SCHOOL

    FRIDAY PROGRAMME

     Winner of Nepali handwriting competition senior level which was held in school in 2073/01/24. Congratulations to all of them.

    1st Position by Miss Silon Neupane ( Class 8 lotus)

    2nd Position by Miss Bristi Sharma  (Class 9 rose)

    3rd Position by Miss Sadikshya Baral (Class 9 lotus) and Mr. Sagar Chaudhary (Class 6 lotus)